کلاس درس معکوس (Flipped classroom) یک استراتژی آموزشی است که در آن آموزش به کمک رایانه با آموزش کلاسی ادغام می شود. به دانشجویان قبل از کلاس ،

۱۰ دی ۱۳۹۹, ۰ نظر

کلاس درس معکوس (Flipped classroom) چیست؟

کلاس درس معکوس (Flipped classroom) یک استراتژی آموزشی است که در آن آموزش به کمک رایانه با آموزش کلاسی ادغام می شود. به دانشجویان قبل از کلاس ، و نه در حین کلاس ، دستورالعمل های اساسی پایه مانند سخنرانی داده می شود. محتوای آموزشی در خارج از کلاس ، اغلب بصورت آنلاین ارائه می شود. ارائه ی خارج از کلاس شامل پخش ویدئو ، مطالب خواندنی ، گفتگوی آنلاین و سایر منابع است. این زمان کلاس را برای معلمان خالی می کند تا تعامل بیشتری با فراگیران داشته باشند.

فن آوری های کلاس درس معکوس (Flipped classroom)

از رسانه ها و ابزارهای آموزشی می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

  • پشتیبانی از ساختار وظیفه کمک به نحوه انجام یک کار (روش ها و فرآیندها) ،
  • دسترسی به پایگاه های دانش (به کاربر کمک می کنند اطلاعات لازم را پیدا کند)
  • اشکال متناوب بازنمایی دروس (نمایش های متعدد دروس، به عنوان مثال ویدئو ، صدا ، متن ، تصویر ، داده)

در حال حاضر انواع مختلفی از فناوری فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد: دوربین های دیجیتال ، دوربین های فیلمبرداری، ابزارهای تخته سیاه تعاملی ، دوربین های مداربسته، رسانه های الکترونیکی و پروژکتورهای LCD. ترکیبی از این تکنیک ها شامل وبلاگ ها ، نرم افزارهای مشترک ، ePortfolios و کلاس های مجازی است.

طراحی فعلی این نوع برنامه ها شامل ارزیابی از طریق ابزارهای تجزیه و تحلیل شناختی است که به شما امکان می دهد عناصر استفاده بهینه از این سیستم عامل ها را شناسایی کنید.

کلاس درس معکوس (Flipped classroom) – صوتی و تصویری

فناوری ویدئو شامل نوارهای VHS و دی وی دی ها و همچنین روش های درخواستی و همزمان با ویدئوی دیجیتال از طریق سرور یا گزینه های مبتنی بر وب مانند ویدئوهای پخش شده و وبکم است. این روش هایی است که در آن فرد در دورکاری می تواند با سخنوران و سایر متخصصان ارتباط برقرار کند.

رادیو رسانه ی آموزشی دیگری ارائه می دهد ، در حالی که پخش صوتی از طریق اینترنت با وب کست و پادکست می تواند غیرهمزمان باشد. میکروفون های کلاس، می توانند فراگیران و مربیان را قادر به تعامل واضح تر کنند.

نرم افزار مدیریت آموزش (LMS) چیست

پخش صفحه به کاربران امکان می دهد صفحه نمایش خود را مستقیماً از مرورگر خود به اشتراک بگذارند و فیلم را بصورت آنلاین در دسترس قرار دهند تا سایر بینندگان بتوانند مستقیماً فیلم را پخش کنند. بنابراین مجری، توانایی نشان دادن ایده ها و جریان فکری خود را دارد تا اینکه آنها را به عنوان یک متن ساده توضیح دهد. در ترکیب صدا و تصویر، مربی می تواند تجربه لحظه به لحظه کلاس را ثبت کند. فراگیران توانایی مکث، عقب بردن و بازبینی کلاس را دارند ، چیزی که در کلاس حضوری نمی توان آن را انجام داد.

وب کم ها و وب کست ایجاد کلاس های درس مجازی و محیط یادگیری مجازی را امکان پذیر کرده است. همچنین از وب کم ها برای مقابله با دزدی ادبی و سایر اشکال عدم صداقت آکادمیک که ممکن است در یک محیط آموزش الکترونیکی رخ دهد ، استفاده می شود.

رایانه ها ، تبلت ها و دستگاه های تلفن همراه

یادگیری مشارکتی یک رویکرد یادگیری مبتنی بر گروه است که در آن فراگیران برای دستیابی به یک هدف یادگیری یا تکمیل یک کار یادگیری ، به طور متقابل و هماهنگ در تعامل هستند. با پیشرفت های اخیر در فناوری گوشی های هوشمند، قدرت پردازش و قابلیت ذخیره سازی تلفن های همراه مدرن امکان توسعه پیشرفته و استفاده از برنامه ها فراهم شده است. بسیاری از توسعه دهندگان برنامه ها و کارشناسان آموزش، برنامه های تلفن های هوشمند و تبلت ها را به عنوان وسیله ای برای یادگیری مشارکتی مورد بررسی قرار داده اند.

رایانه ها و تبلت ها، فراگیران و مربیان را قادر می سازد تا به وب سایت ها و همچنین برنامه های کاربردی دسترسی پیدا کنند. بسیاری از دستگاه های تلفن همراه از m-learning پشتیبانی می کنند.

از دستگاه های همراه مانند clicker و تلفن های هوشمند می توان برای بازخورد تعاملی پاسخ مخاطب استفاده کرد. یادگیری با موبایل می تواند پشتیبانی از عملکرد را برای بررسی زمان ، تنظیم یادآوری ها ، بازیابی صفحه ها و کتابچه های راهنما ارائه دهد.

بر اساس iStimulation Practice Report ، چنین دستگاه هایی مانند iPad برای کمک به کودکان معلول (کم بینا یا دارای معلولیت های متعدد) در توسعه ارتباطات و همچنین در بهبود فعالیت های فیزیولوژیکی استفاده می شود.

نشان داده شده است كه كامپیوترها در كلاس هنگامی كه از رایانه ها و دستگاه های هوشمند در كلاس های آموزشی استفاده می شود میزان تعامل و علاقه را افزایش می دهند.

وبینار فراز

کلاس درس معکوس (Flipped classroom) – یادگیری مشارکتی و اجتماعی

صفحات وب گروهی ، وبلاگ ها ، ویکی ها و توییتر به فراگیران و مربیان این امکان را می دهد تا افکار ، ایده ها و نظرات خود را در یک وب سایت در یک محیط یادگیری تعاملی ارسال کنند. سایت های شبکه های اجتماعی و اجتماعات مجازی برای ارتباط افراد علاقه مند به یک موضوع خاص از طریق صوتی ، چت ، پیام فوری ، کنفرانس ویدئویی یا وبلاگ می باشد.The National School Boards Association دریافت كه ۹۶٪ دانش آموزان با دسترسی آنلاین از فن آوری های شبکه های اجتماعی استفاده كرده اند و بیش از ۵۰٪ به صورت آنلاین درباره كارهای مدرسه صحبت می كنند. شبکه های اجتماعی همکاری و تعامل را تشویق می کند و می تواند ابزاری انگیزشی برای خودکارآمدی در بین دانش آموزان باشد.

وایت برد

وایت برد سه نوع دارد. تخته های سفید اولیه ، مشابه تخته های سیاه ، قدمت آنها به اواخر دهه ۱۹۵۰ برمی گردد. اصطلاح تخته سفید نیز به صورت استعاره برای بیان تخته سفید مجازی استفاده می شود که در آن برنامه های نرم افزاری رایانه ای با امکان نوشتن یا ترسیم ، تخته سفید را شبیه سازی می کنند. این ویژگی مشترک نرم افزارهای گروهی برای جلسات مجازی ، همکاری و پیام رسانی فوری است. تخته های سفید تعاملی به زبان آموزان و مربیان امکان نوشتن روی صفحه لمسی را می دهند. نشانه گذاری صفحه می تواند روی یک صفحه سفید خالی یا هر محتوای صفحه ی رایانه باشد. بسته به تنظیمات مجوز ، این یادگیری تصویری می تواند تعاملی و مشارکتی باشد ، از جمله نوشتن و دستکاری تصاویر در صفحه سفید تعاملی.

کلاس درس معکوس (Flipped classroom) – کلاس مجازی

یک محیط یادگیری مجازی (VLE) که به عنوان یک بستر یادگیری نیز شناخته می شود ، با مخلوط کردن همزمان چندین فن آوری ارتباطی ، کلاس یا جلسات مجازی را شبیه سازی می کند. نرم افزار کنفرانس وب دانش آموزان و مدرسان را قادر می سازد تا از طریق وب کم ، میکروفون و چت همزمان در یک گروه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. شرکت کنندگان می توانند دست ها را بالا ببرند ، به نظرسنجی ها پاسخ دهند یا در آزمون ها شرکت کنند. دانش آموزان می توانند در صورت دریافت اجازه از مربی ، که سطح مجاز برای یادداشت های متنی ، استفاده از میکروفون و کنترل ماوس را تعیین می کند از تخته سفید و صفحه نمایش استفاده کنند.

یک کلاس درس مجازی فرصتی را برای دانش آموزان فراهم می کند تا از یک معلم واجد شرایط در یک محیط تعاملی مستقیماً آموزش ببینند. فراگیران می توانند برای بازخورد و راهنمایی سریع به مدرس خود دسترسی مستقیم و فوری داشته باشند. کلاس مجازی یک برنامه منظم کلاسی را فراهم می کند ، که می تواند برای دانش آموزانی که ممکن است یادگیری ناهمزمان برای آنها طاقت فرسا باشد، مفید باشد. علاوه بر این ، کلاس مجازی یک فضای یادگیری اجتماعی را فراهم می کند که کلاس کاملا سنتی را تکرار می کند.

اکثر برنامه های کلاس مجازی یک ویژگی ضبط را ارائه می دهند. هر کلاس در سرور ضبط و ذخیره می شود ، که امکان پخش فوری هر کلاس را در طول سال تحصیلی فراهم می کند. این می تواند برای دانشجویان برای بازیابی مطالب فراموش شده یا مرور مفاهیم برای امتحان آینده بسیار مفید باشد. والدین و مسئولان توانایی مفهومی نظارت بر هر کلاس را دارند تا اطمینان حاصل کنند که از آموزش هایی که فراگیر می گیرد راضی هستند.

به ویژه در آموزش عالی ، یک محیط یادگیری مجازی (VLE) گاهی اوقات با یک سیستم اطلاعات مدیریت (MIS) ترکیب می شود تا یک فضای یادگیری مدیریت شده ایجاد کند ، که در آن تمام جنبه های یک دوره از طریق یک رابط کاربری ثابت در سراسر موسسه اداره می شود. دانشگاه های فیزیکی و کالج های جدید فقط آنلاین فقط مدرک دانشگاهی و برنامه های گواهینامه ای را از طریق اینترنت انتخاب می کنند. برخی از برنامه ها دانشجویان را ملزم به شرکت در برخی از کلاس های دانشگاه یا گرایش ها می کنند ، اما بسیاری از آنها کاملا بصورت آنلاین ارائه می شوند. چندین دانشگاه خدمات پشتیبانی آنلاین دانشجویان را ارائه می دهند ، مانند مشاوره و ثبت نام آنلاین ، مشاوره الکترونیکی ، خرید آنلاین کتاب های درسی ، نظارت های دانشجویی و روزنامه های دانشجویی.

کلاس آنلاین و وبینار فراز

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *